יום רביעי, 19 במאי 2010

עוברים דירה מהפרבר לעיר, באמריקהאנחנו ממש מסיימים בימים אלו את השנתון הסטטיסטי של ירושלים. כנראה שאני עדיין בשוונג של נתונים...

מכון ברוקינגס הוציא לפני שבוע דוח על "מצב אמריקה המטרופולינית". הכותרת אמרה שהפרברים מאבדים אוכלוסייה צעירה ולבנה לטובת הערים. בסטריטסבלוג קראו לזה bright flight. (אם תחפשו את המונח בגוגל תמצאו גם דיסק של להקה בשם Silver Jews. את ההקשר לא הבנתי...). הדוח מסכם את העשור, והנה שלושה היילייטס מתוך התקציר, אבל גם אם אין לכם כוח, כדאי לכם לבדוק את המפה:

האזורים המטרופולינים מול יתר המדינה: גידול האוכלוסייה במטרו' גבוה כמעט פי שניים מזה שביתר המדינה, ועיקר הגידול הוא בפרברים הקיצוניים הפחות-מפותחים. כן - אלו שגם מאבדים אוכלוסייה בהגירה - ככה זה - כשהריבוי הטבעי גבוה, גידול האוכלוסייה גבוה, וההגירה החוצה גדולה. כמו בירושלים. דרך אגב, מתוך 100 אזורים מטרופוליניים, ההגירה השלילית ביותר הייתה בניו יורק (מינוס 1,790,000 בשנים 2000-2008). אחריה לוס אנג'לס, שיקגו וסן פרנציסקו. האם עיריית ניו-יורק מתייחסת לאמצעים לבלימת ההגירה השלילית מהעיר (כמו אצלנו)? חיפוש אחרי המונח migration באתר שלהם מניב תוצאות רק בהקשר לנדידת ציפורים.

אמריקה הופכת ללא-לבנה. בעוד כשלושים שנה הלבנים לא יהיו הרוב - אבל באזורים המטרופוליניים זה המצב כבר עכשיו - בקרב בני 18 ומטה. זוכרים את מה ששמעתם ביום ירושלים - שתופעות דמוגרפיות בירושלים ימשיכו ליתר המדינה?

שכר: השכר הממוצע ירד ב-2000$ (מתוקן לאינפלציה), וזה רק 2000-2008 - ללא המשבר הכלכלי. השכר של מרוויחי המשכורות הגבוהות דווקא עלה, ועלה מספר האנשים החיים מתחת קו העוני. במטרופולינים הפערים קיצוניים יותר, וכך גם העלייה במספר החיים מתחת קו העוני.

יום אחרי שברוקינגס פרסמו את הדוח, יצאה הלשכה האמריקאית לסטטיסטיקה (census.gov), בהודעה על דפוסי הגירה בשנת 2009. עיקר המעברים היה בסביבה הקרובה (67% בתוך אותו מחוז). הסיבה העיקרית הייתה מגורים - הרצון לקנות דירה או לעבור לשכונה טובה יותר (46%).

וראיון של 4 דקות עם ריצ'רד פלורידה (חלק מסדרה על עתיד העיר האמריקאית) שמדבר על ביזור לפרברים מול ריכוז בעיר, על הערך המוסף של הערים, ועל ג'יין ג'ייקובס.

2 comments:

  1. קצת גזעני להציג את הנתונים בסדר שהצעת כאן, ומטעה את הקורא כי אמריקה לבנה היא הדבר הרצוי.
    אם היהודים היו כחולים או ירוקים, אולי ניסוח הכתבה היה קצת יותר נאור.

    השבמחק
  2. שוהמית - לא הבנתי בדיוק למה את מתכוונת. האמריקאים מייחסים חשיבות רבה לצבע העור, ובדוח יש פרק על Race and Ethnicity.

    השבמחק