יום שבת, 7 ביוני 2008

מ"ר לדונם בשכונות ירושלים

כמובטח, נתוני מכון ירושלים, עם עיבוד קל. מה שרואים כאן זה מ"ר בנוי (רצפה) לכל דונם קרקע, לפי אזורים סטטיסטיים בירושלים. הנתונים הגולמיים כאן.את הכלי הזה ראיתי פעם ראשונה באתר gapminder (תודה, נעמי)

אם מישהו לא מצליח לקרוא אז אחד הצירים (משום מה זה משתנה כל פעם...) זה שטח בדונמים, והשני זה שטח רצפה בנוי (מ"ר). ככל שאזור נמצא יותר רחוק מהאלכסון לאחד הכוונים, הוא צפוף יותר (לפי המדידה הזו) וככל שהוא יותר בכוון ההפוך - פחות צפוף.
עוד משתנים שאפשר להסתכל עליהם כאן זה קבוצת אוכלוסייה (ערבים, יהודים כלליים, חרדים, לא-מגורים), והאם האזור היה בישראל גם לפני 1967.
אפשר גם להזיז את השנים, לשנות את הצירים - בקיצור - משחק ממש נחמד. אם מישהו שואל, אז כן - לעשות את זה זה קצת מסובך... אבל לא נורא.

אז יופי שיש את הכלי הזה, אבל מה רואים כאן?

קשה קצת לראות, אבל קרית וולפסון נמצאת בכ-1160 מ"ר לדונם. אי אפשר כמובן להשוות את זה לאחוזי בנייה כי זה ברוטו ברוטו. הדונמים כוללים גם כבישים וגם שכונות סמוכות. השכונות שסובבות את מרכז העיר - קרית משה, רחביה, קרית שמואל - יוצאות הכי צפופות, ורמת מוצא, עין כרם, צור באהר - הכי דלילות.

מעמד חברתי-כלכלי: למעט ימין-משה, גבעת חנניה, דרך החורש ברמות, ועוד כמה - נראה כי השכונות שבמעמד גבוה - יותר צפופות.

אני כבר משחק עם זה המון זמן - אז אני פשוט שולח - ונראה אם יש מה ללמוד מזה...

3 תגובות:

 1. חבל"ז
  שיחקת אותה עם המשחק הזה

  השבמחק
 2. מדהים!

  הנתון על וולפסון אינו מפתיע.
  הנתון על הר חומה מפתיע - האם כללת בשטח הזה גם את כל עתודות הקרקע, שעדיין אינן בנויות?
  לדעתי, אם תחשב רק את הדונמים הבנויים - היא השכונה הכי צפופה בעיר, אולי חוץ ממתחם וולפסון.

  השבמחק
 3. תודה!
  הר חומה, וכל יתר האזורים הם לפי החלוקה של הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה, לאזורים סטטיסטיים.
  כאן יש מפה של האזורים ואפשר לראות שאכן הר חומה כלולה בתוך אזור ענק וריק... לצערי בכל האזורים שבשוליים יש אי-דיוק דומה שמטה את הצפיפות כלפי מטה

  השבמחק