יום חמישי, 10 במרץ 2011

מחיר למשתכן וועדות הדיור הלאומיות

שימו לב להודעה הזו של משרד הבינוי והשיכון. הם מביאים לממשלה הצעה לסיבסוד 50% מערך הקרקע, בשיווק במכרזי "מחיר למשתכן". האוצר מתנגד כמובן - הנה בגלובס. כ-10% מהדירות בישראל בשנתיים האחרונות שווקו במסגרת מכרזי "מחיר למשתכן", אבל לאחרונה נטען שההטבה למעשה אינה קיימת.

הרעיון הוא כזה: במכרזי "מחיר למשתכן" הקבלנים מתחרים מי יציע את המחיר הזול ביותר לדירה (למשתכן), כאשר מחיר הקרקע עבור הקבלן נקבע לפי שמאוּת (כלומר קבוע מראש), וקניית דירה ב-"מחיר למשתכן" בפרוייקט כזה  מותנית בזכאות (ששר השיכון שינה את כלליה לפני כשנה). הרעיון הנוכחי של אטיאס הוא פשוט - למכור לקבלנים את הקרקע ב-50% מהשומה, בהנחה שקבלן שירצה לזכות יהיה חייב להוריד מאוד את המחיר למשתכן, במיוחד באזורים בהם מחיר הקרקע מהווה חלק גדול ממחיר הדירה הסופי (כלומר במקומות בהם אנשים רוצים לגור - מה שנקרא אזורי הביקוש).

האוצר טוען שמדובר באובדן הכנסות אדיר למדינה, ובהטבה רגרסיבית - ככל שמחיר הקרקע גבוה יותר כך גבוהה יותר ההטבה. אני לא מבין הרבה, אבל לי זה נשמע כמו תגובה אוטומטית של אגף תקציבים. משרד הבינוי והשיכון מציע בעצם שבשביל לקדם אינטרס ציבורי מובהק, מותר לאבד הכנסות פוטנציאליות משיווק קרקע. נשמע לי כאילו סוף סוף מישהו עושה צעד אמיתי בכיוון הנכון. גם כשהורה נותן משהו לילדים, הוא לא מחייב אותם במחיר שוק.

אוקיי - שורה תחתונה - זה טוב או רע לירושלים?

שאלה לא פשוטה בכלל. קודם כל אין כל כך איפה לשווק קרקע (מדינה) בירושלים. הסיפור די נגמר, כך שההחלטה הזו תגדיל את ההיצע בר-ההשגה בבית-שמש הרבה יותר מאשר בירושלים (גם טוב). שנית יש את העניין הזה שבירושלים מתגוררים כשלושה מגזרי אוכלוסייה שונים מאוד זה מזה, וגם הפערים במעמד חברתי-כלכלי עמוקים מאוד. שיווק מחיר למשתכן ברוממה  זה לא בדיוק אותו דבר כמו בבית הכרם. אבל אם נניח שיימצא מקום גם בירושלים - אז זה בדיוק מה שעשוי להשאיר כאן משפחות צעירות. העניין הוא שכרגע יחידות דיור במכרזי מחיר למשתכן בירושלים בשלבים כאלו או אחרים של מכרז (230 דירות, המידע מאתר המשרד) נמצאות רק בנווה יעקב וברמות... רגע, אז זה רע? אני אישית חושב שזה יותר טוב מכלום. עכשיו אולי העירייה תלחץ על משרד השיכון לשווק מחיר למשתכן גם באזורים חילוניים.

וכמעט שכחתי - הסופר טנקר של הבירוקרטיה - הועד"ל. אין מה לומר - נתניהו גאון. התחלות הבנייה גם ככה בעלייה, ונזקו של הסופר-טנקר הזה יהיה בוודאי רב מתועלתו, אבל כשיגיעו הבחירות יהיה במה להתפאר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה